Wykonanie hydroizolacji przy użyciu folii polietylenowej

Hydroizolacja posadzek betonowych na gruncie w budynkach niepodpiwniczonych wykonywana jest na warstwie betonu podkładowego zwanego chudym betonem. Podłogi te są z reguły wyniesione ponad poziom terenu, więc nie jest konieczne stosowanie izolacji przeciwwodnej (masy bitumiczne, papa asfaltowa), a jedynie ochronę przed kapilarnym podciąganiem wilgoci z gruntu , gdzie ułożenie folii polietylenowej pod warstwą termoizolacyjną podłogi doskonale spełnia to zadanie.

Najlepsze są folie PE HD, z polietylenu o podwyższonej twardości, mające znakomitą odporność na rozerwanie i inne uszkodzenia. Do hydroizolacji powinno się wykorzystywać folie o grubości większej niż 0,4 mm i gramaturze – 270-300 g/m², które dostępne są w rolkach o długości 20-30 m i szerokości 1-3,5 m lub w płachtach – 12×25 m. Folie mogą być termozgrzewalne, łączone przy użyciu nagrzewnicy. Można również stosować folie samoprzylepne, wyposażone od spodu w warstwę masy kauczukowo-bitumicznej.

Drugą warstwę folii izolacyjnej zalecamy ułożyć na warstwie termoizolacyjnej w celu jej zabezpieczenia przed wnikaniem betonu i wody zarobowej między płyty ociepleniowe.